Sposoby, w jakie możesz się chronić, przed złodziejami danych.

Sposoby, w jakie możesz się chronić, przed złodziejami danych. – KREDYT123.PL

Sposoby, w jakie możesz się chronić, przed złodziejami danych.Sposoby, w jakie możesz się chronić, przed złodziejami danych.

Skimmery kart z paskiem magnetycznym stają się coraz bardziej powszechne i nie ma sposobu, aby powstrzymać tych przestępców przed kradzieżą danych. Na szczęście można uniknąć transakcji dokonywanych przy użyciu kart nieprezentujących (CNP), korzystając z bezpieczniejszego miejsca do dokonywania transakcji bankowych.

W innym artykule z naszej serii poświęconej sposobom, w jaki amatorzy próbują uzyskać dostęp do konta bankowego, przedstawiliśmy, jak skimming, czyli pobieranie nieautoryzowanych odczytów z naszej karty płatniczej, jest przestępstwem i opisaliśmy kilka sposobów, w jaki możemy się przed nim chronić. W ostatnim artykule poświęconym wypłatom z bankomatów wyjaśniliśmy, jak rozpoznać złośliwą wersję wirusa bankowego, co jest najważniejszą informacją dla banku w przypadku wystąpienia skimmingu, oraz podaliśmy kilka sposobów i wskazówek, jak ich uniknąć.

Bankomaty zbliżeniowe

Użyj karty bankomatowej w jednym z bankomatów ING Banku Śląskiego, bez dotykania karty w szczelinie. Wprowadź PIN, a następnie po prostu wypłacaj pieniądze. Cały proces wypłaty gotówki trwa średnio około 20 sekund. Upewnij się, że wszystkie bezpośrednie cytaty, których używasz, zamieniasz na sparafrazowane zdania.

Kiedy EuronetPolska zakończy wdrażanie EMA i czytników NFC, będą one umożliwiały klientom wypłatę pieniędzy poprzez umieszczenie karty z chipem lub telefonu z technologią NFC w pobliżu czytnika. Jest to duży postęp w branży usług finansowych w kraju.

Gotówka z palca?

Choć biometryczna identyfikacja została po raz pierwszy wprowadzona w USA, to jest to pierwszy kraj europejski, w którym stosowanie biometrii jest dopuszczalne. Jednak identyfikacja biometryczna nie jest już tak użyteczna, tzn. system będzie działał (i będzie akceptowany przez klienta) tylko wtedy, gdy palec będzie ukrwiony. Co więcej, systemy identyfikacji biometrycznej, takie jak w Polsce, wymagają mniej pracy niż tradycyjne systemy oparte na kartach. Nikt nie musi odwiedzać żadnego miejsca i rejestrować swojego odcisku palca lub innej osobistej identyfikacji. To, co ludzie mogą zrobić w tej chwili, to korzystać z bankomatów z identyfikacją biometryczną w centrach handlowych, na dworcach, w restauracjach.

Klik i BLIK!

W lutym 2005 roku BLIK został oficjalnie wprowadzony na rynek. Podmiotem odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie jest Bank Polski. Za pomocą smartfonów klienci innych banków mogą dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepach lokalnych i internetowych oraz łatwo wypłacać gotówkę z bankomatów. W tym celu muszą zainstalować BLIK-a w swoich aplikacjach bankowych. Jak to działa? Weźmy klasyczny przykład: Wypłata z bankomatu. Klienci niektórych banków muszą posługiwać się 6-cyfrowymi kodami, które są generowane losowo dla każdej transakcji. Sposób dokonywania bezgotówkowych płatności internetowych i mobilnych jest podobny do procesu płatności w bankomatach. Najpierw w bankomacie wybierasz wypłatę BLIK, następnie logujesz się do aplikacji swojego banku i na klawiaturze urządzenia wpisujesz 6-cyfrowy kod, który jest losowo generowany dla każdej transakcji. Operacja zostanie zakończona, gdy pojawi się potwierdzenie transakcji.

 

Co prawda dotyczy to sposobów zabezpieczenia się przed skimmingiem. Nie można jednak zapominać o zabezpieczeniu dostępu do bankowości internetowej, czy ochronie komputera, na którym korzystamy z bankowości.

Jednym z najnowszych sposobów na szybkie i łatwe zalogowanie się do systemu bankowości internetowej jest wykorzystanie biometrii głosowej.

 

Sposoby, w jakie możesz się chronić, przed złodziejami danych.Ochrona komputera

Nie ma znaczenia, czy jesteś wylogowany ze swojego konta bankowości elektronicznej i Twoje dane zostały utracone przez urządzenie, czy też zapomniałeś o niektórych ustawieniach bezpieczeństwa, które je chronią. Korzystanie z bankowości internetowej bez użycia własnego urządzenia lub komputera jest niebezpieczne. Korzystanie z kafejek internetowych lub publicznych sieci Wi-Fi jest ryzykowne i może doprowadzić do przechwycenia danych osoby korzystającej z internetu przez osoby niepowołane. Pamiętaj o zabezpieczeniu swojego e-konta. Podstawą jest uruchomienie programu antywirusowego i wykonywanie aktualizacji systemu.

Omówiliśmy sposoby na udaremnienie najnowszego oszustwa cyberprzestępczego oraz wspomnieliśmy o czym należy pamiętać korzystając ze stron internetowych banków. Nigdy nie powinniśmy zwlekać z powiadomieniem banku o wykryciu podejrzanej aktywności. Bank podejmie niezbędne kroki, aby szybko uzyskać dostęp do konta i nadać nowe hasło lub całkowicie zablokuje nam dostęp do e-konta.

Jak widać na powyższym przykładzie, istnieje kilka sposobów na bezpieczne płacenie za pomocą kont internetowych i kart debetowych. Bardziej innowacyjne pomysły doprowadzą do lepszego rozwoju bankowości, a jednocześnie sprawią, że korzystanie z innowacji będzie bardziej dostępne dla ludzi.

Sposoby, w jakie możesz się chronić, przed złodziejami danych. – KREDYT123.PL


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *