Pożyczka_dla_młodych

Pożyczka dla młodych. Młodzi coraz częściej prowadzą życie na kredyt. – KREDYT123.PL

W ogólnej świadomości społecznej utrwalił się obraz pożyczkobiorcy, jako osoby starszej, z małymi dochodami i niskim poziomem wykształcenia. Nic bardziej mylnego. Jak bowiem prezentują najnowsze badania statystyczne z propozycji firm pożyczkowych coraz częściej korzystają osoby młode.

Okazuje się bowiem, że ludzie młodzi mają coraz częstsze problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że ich osobiste problemy finansowe mogą się odbić na całym naszym społeczeństwie. Badania opublikowane przez BIG InfoMonitor wskazują, iż w przedziale wiekowym między 18 a 26 lat mamy aż 162 tys. osób z zaległym zadłużeniem. Natomiast łączna suma ich długu wynosi w przybliżeniu około 357 mln zł!

Najczęściej przyczyną zadłużenia wśród młodych stanowią niespłacone pożyczki. Zaległości w tej grupie kształtują się na poziomie 133 mln zł. Następne w kolejności są niezapłacone rachunki za usługi telefoniczne, jest to kwota 123 mln zł. Niestety zwiększa się również zadłużenie wynikające z zasądzonych a niepłaconych alimentów, na chwilę obecną wynosi ono 43 miliony złotych (w tym przypadku brana jest pod uwagę tylko grupa dłużników do 26 roku życia). Kolejna miejsca na liście rodzajów zadłużenia zajmują takie pozycje jak należności wynikające z umowy najmu lub dzierżawy i mandaty wystawiane nagminnie za jazdę bez biletu

To, że dana osoba już w tak młodym wieku znalazła się w którymś z tzw. rejestrów dłużników (np. BIG Info Monitor lub KRD) nie wróży jej dobrze na przyszłość. Utrata wiarygodności finansowej prowadzi do niemożności zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, powoduje znaczne trudności przy wzięciu jakiegokolwiek produktu w systemie ratalnym lub nawet zamyka drogę do podpisania umowy z operatorem telefonicznym. Dobrze, jeśli zobowiązania trafiają tylko do jednego z Biur Informacji Gospodarczej (w momencie ich spłaty informacja o nich zostaje usunięta) gorzej, jeśli zaciągnęliśmy kredyt i nie byliśmy go w stanie spłacić, wtedy nasza zdolność kredytowa może być obniżona na dobre kilka lat.

Wnikając głębiej w Raport InfoDług możemy się dowiedzieć, że geograficznie największa grupa dłużników pochodzi z województwa mazowieckiego i śląskiego. Podobnie jest w przypadku osób młodych, najwięcej z nich ma swoje miejsce zamieszkania w Warszawie i w Katowicach. Natomiast zgromadzone przez nich zadłużenie wynosi odpowiednio 42 i 41 mln zł. Na drugim biegunie znajduje się województwo Podlaskie i Opolskie gdzie dłużników wśród osób młodych jest najmniej.

Niechlubny rekord stał się udziałem 26-latka, który mieszka w województwie dolnośląskim. Pomimo swojego młodego wieku zdążył się już zadłużyć na kwotę 625 tys. zł. Z takim „bagażem” zdecydowanie trudniej będzie mu wejść w dorosłość.kobieta_lezy_z_karta_kredytowa

Z czego wynikają długi wśród ludzi młodych?

Według psychologa nie jest to żadnym fenomenem. Osoba młoda, która poszukuje swojej „niezależności” z jednej strony w dalszym ciągu korzysta ze wsparcia swoich rodziców a z drugiej korzysta z „łatwych” sposobów na otrzymanie gotówki takich jak pożyczki krótkoterminowe i karty kredytowe. Nowoczesne technologie (np. pożyczki on-line) tylko to ułatwiają i serwują złudny obraz, że na wszystko możemy sobie pozwolić.
Dodatkowo dochodzi do tego nikła wiedza na temat finansów i sposobów, w jaki działają określone produkty kredytowe. Konsumpcyjny styl życia i kreowany przez media obraz świata nakręca tylko popyt na zaciąganie pożyczek i kredytów. Oprócz tego zauważmy zjawisko, w którym problem zadłużenia nie jest czymś, czego młoda osoba powinna się wstydzić.

Normy i zasady, jakimi kierowali się jeszcze nasi rodzice zostały odsunięte na dalszy plan. Dziś promowana jest tzw. postawa proaktywna i nastawienie na działanie „tu i teraz”. Nikt z młodych nie myśli o odkładaniu na emeryturę (tym bardziej, że ogólnie znana jest kondycja naszego państwa a w szczególności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), pojęcie samej starości trafiło do grupy zjawisk „abstrakcyjnych”.

Swobodne podejście do życia ma jednak swoją cenę. Dług sam z siebie nie znika i musi zostać spłacony albo w sposób przymusowy wyegzekwowany np. w trakcie postępowania komorniczego. Wiele osób młodych w obliczu takich okoliczności decyduje  się emigrację zarobkową a czasami na całkowitą zmianę swojego miejsca zamieszkania. Duża grupa ucieka również w tzw. szarą strefę (dla naszej gospodarki ma to katastrofalne skutki). Jeszcze inni prowadzą praktycznie „wegetację” i ograniczają swoje życie do funkcjonowania od wypłaty do wypłaty i mozolnego spłacania zadłużenia. Na nic więcej oprócz podstawowych potrzeb życiowych ich po prostu nie stać.

Żeby zapobiec nadmiernemu zadłużeniu się wśród młodych osób konieczne są kompleksowe działania, prawdziwa praca u podstaw. Zatem nie bez kozery od dłuższego czasu mówi się o reformie edukacji, aby wprowadzić do szkół przedmiot z zakresu finansów i gospodarowania własnymi środkami finansowymi. Oprócz tego nie bez znaczenia jest polityka państwa, które poprzez swoje organy powinno tworzyć skuteczne mechanizmy, aby do skrajnych przypadków zadłużenia dochodziło jak najrzadziej.

Pożyczka dla młodych. Młodzi coraz częściej prowadzą życie na kredyt. – KREDYT123.PL


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *