długi i komornicy

Podatek od nieruchomości – ile wynosi, ile kosztuje i czy można go uniknąć? – KREDYT123.PL

Podatek od nieruchomości - ile wynosi, ile kosztuje i czy można go uniknąć?Podatek od nieruchomości – ile wynosi, ile kosztuje i czy można go uniknąć?

Podatki, które musi zapłacić kupujący od nabywanego mieszkania, mogą uszczuplić budżet danej osoby o kilka tysięcy złotych. W zależności od tego, czy lokal jest nieruchomością wtórną czy pierwotną, różne mogą być rodzaje podatków do zapłacenia. Różna jest też wysokość i termin płatności (możliwe jest płacenie równocześnie z zakupem). Ten podatek od nieruchomości powinien być zapłacony tak wcześnie, jak to możliwe. Dowiedz się szczegółowo, jakie podatki musisz

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile wynosi podatek od kupna mieszkania?
 • Podatek od kupna mieszkania – co to jest?
 • Kto płaci podatek od kupna mieszkania?
 • Podatek od kupna mieszkania a kredyt
 • Kiedy należy dokonać opłaty podatku od kupna mieszkania?

Jak mogę się dowiedzieć o podatku od zakupu domu? Czy jest to podatek, którego nie muszę płacić za mój nowy dom?

W USA zawsze trzeba będzie płacić podatki przy zakupie nieruchomości. Musisz zapłacić nie tylko cenę, na którą zgodził się sprzedający, ale także różne dodatkowe podatki.

Sposób naliczania podatku od nieruchomości zależy od tego, od kogo kupujesz nieruchomość.

 • podatek VAT – jest to podatek od kupna mieszkania od dewelopera, ponieważ jest on naliczany wyłącznie w sytuacji, gdy jedna ze stron transakcji podlega opodatkowaniu VAT, a więc w praktyce przedsiębiorstwo.
 • podatek PCC od kupna mieszkania – jest to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych, który odprowadza się do urzędu skarbowego z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości zakupionej na rynku wtórnym,

Należy pamiętać, że VAT jest jedynym rodzajem podatku (podwójne opodatkowanie jest niezgodne z przepisami). Dlatego przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera naliczany jest tylko VAT, a od nowego mieszkania, które jest sprzedawane na rynku, nie trzeba płacić żadnych podatków. Od nowego mieszkania nie jest naliczany podatek PCC.

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania?

Musisz najpierw wiedzieć, jakim rodzajem podatku od sprzedaży będzie obciążona Twoja transakcja: czy będzie to podatek od towarów i usług (VAT) czy podatek od kapitału nieruchomego (PCC). Następnie określisz stawkę VAT oraz termin płatności.

Co rząd musi zrobić, aby utrzymać podatki w ryzach od posiadania pierwszego domu?

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi wyjaśnieniami, wysokość podatku zależy od rodzaju transakcji dokonywanej przez nabywcę. Po wyjaśnieniu, z czym wiąże się każdy zakup, przedstawimy przykłady, które naświetlą jego wysokość.

 • podatek VAT od mieszkań kupowanych u dewelopera – wynosi 8% w przypadku lokali mieszkalnych o powierzchni do 150 m2 oraz domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2 lub 23% w przypadku mieszkań i domów o większym metrażu; stawka VAT 23% obowiązuje również w przypadku nabycia garażu lub komórki lokatorskiej.
 • podatek PCC od zakupu mieszkań na rynku wtórnym – wynosi zawsze 2% od wartości nieruchomości – w praktyce oblicza się go od ceny lokalu widniejącej w umowie kupna-sprzedaży (jeśli więc kupujesz mieszkanie o wartości 250 tys. zł, zapłacisz PCC w wysokości 5000 zł),

Kto płaci podatek od kupna mieszkania?

Podatek cywilnoprawny od zakupu mieszkania jest zawsze płacony przez nabywcę nieruchomości. VAT jest podatkiem od transakcji handlowej polegającej na sprzedaży domu w warunkach sprzedaży detalicznej.

Przy zakupie mieszkania należy zapłacić zarówno czynsz, jak i państwowy podatek od nieruchomości, zwany opłatą od wartości kapitału (PCC). Często notariusz pobiera tę kwotę od kupującego w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie kancelarii notarialnej co najmniej miesiąc przed zakupem nieruchomości. Tutaj przedstawiciel może odpowiedzieć na Państwa pytania

Czasami, przy zakupie mieszkania, cena zakupu jest ceną rynkową bez podatku VAT, w tym przypadku kupujący płaci podatek VAT przy zapłacie za nieruchomość przy sprzedaży.

Kiedy podatek od nieruchomości staje się jasny, osoba nie musi się martwić o wypełnianie niezbędnych deklaracji podatkowych dotyczących nieruchomości. A właściciel nieruchomości nie musi się o to martwić, ponieważ właściciel nieruchomości zajmuje się wszystkim, co jest związane z podatkiem od nieruchomości, w tym płatnością podatku. Podatek VAT od nieruchomości można później odliczyć, jeśli nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatek od kupna mieszkania a kredyt

Kiedy kupujący decyduje się na przeprowadzkę do nowego mieszkania, nowy właściciel będzie musiał zapłacić dodatkowe podatki na rzecz państwa, ponieważ hipoteka finansująca przeprowadzkę jest uważana za nowo utworzoną przez państwo.

Kompleks Kapitału Własnościowego (PCC) to zryczałtowana stawka w wysokości 19,00 PLN od każdej nieruchomości, która jest płacona w momencie wpisu hipoteki do PCC. System PCC powstał po tym, jak w 2008 roku pękła pierwsza bańka na rynku mieszkaniowym, a kryzys mieszkaniowy spowodował

Aby zagwarantować tę hipotekę, możesz skorzystać z usług notariusza. Może on upewnić się, że Twoja umowa o kredyt hipoteczny została sporządzona w prawidłowy sposób. Może on również pobrać podatek od kupującego i przekazać go do notariusza sprzedającego, u którego została sporządzona hipoteka. Otrzymasz wtedy należną kwotę podatku.

Jaki jest termin płatności podatku od nieruchomości?

Zobowiązanie podatkowe z tytułu PCC jest zawsze płacone po upływie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego: Przy zakupie mieszkania powstaje taki obowiązek.

 • w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży mieszkania – chodzi tutaj o właściwą umowę przenoszącą własność, a nie umowę przedwstępną zakupu nieruchomości,
 • w momencie wypełnienia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy notarialnej, zawierającej zapis o ustanowieniu hipoteki.

Po przejściu przez opisane przez Ciebie kroki masz dwa tygodnie na uregulowanie zaległości podatkowych. Po tym czasie musisz złożyć nowy wniosek w państwowym urzędzie skarbowym.

Podatek VAT jest płacony przy zakupie mieszkania od dewelopera.

Podatek od nieruchomości - ile wynosi, ile kosztuje i czy można go uniknąć?Jak żyć bez podatku od sprzedaży przy wynajmie mieszkania? Czy to możliwe?

Jeśli kupujesz mieszkanie jako dom wakacyjny, istnieją wyjątki od podatku, który możesz być zobowiązany zapłacić. Na przykład, w większości przypadków, nie jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od transakcji (PCT, lub ICP), jeśli jest to Twój pierwszy zakup. To, za co jesteś zobowiązany zapłacić, to a) prowizja kupującego (zwana PCC)

Jeśli para chce uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie, którego cena może być wyższa niż ich dochody, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić, jest obniżenie ceny mieszkania. Bank lub agent hipoteczny weźmie pod uwagę średnie ceny w danej miejscowości.

Jeśli cena sprzedaży nabywanego mieszkania jest znacznie niższa od ceny rynkowej, władze mogą zażądać wyjaśnień od kupującego. Ewentualnie, kupujący może zostać poproszony o zapłacenie dodatkowych podatków od różnicy między ceną sprzedaży a ceną rynkową.

Jakie inne rodzaje opłat wiążą się z zakupem domu?

Jeśli kupujesz dom, musisz nie tylko zapłacić podatki, ale także dodatkowe opłaty. Do najważniejszych z nich należą opłaty za usługi notariusza, który podpisuje dokumenty przenoszące na Ciebie własność domu.

Kwota, jaką należy zapłacić za sporządzenie aktu notarialnego sprzedaży mieszkania waha się od 1010 zł do 1008 zł, w zależności od lokalizacji notariusza. Całkowita kwota będzie zależała od kwoty zapłaconej za mieszkanie oraz dodatkowo 0,4%, które jest pobierane jako opłata za usługę.

Kupujących mieszkanie czekają także inne dodatkowe opłaty – m.in.:

 • koszt operatu szacunkowego nieruchomości dla banku przy zaciągania kredytu hipotecznego – od około 500 do 1000 zł (zależy od miejscowości),
 • opłata sądowa za wpis własności do Księgi Wieczystej –  200 zł,
 • opłata sądowa za wpis hipoteki do KW – 200 zł,
 • opcjonalnie opłata za założenie Księgi Wieczystej (gdy mieszkanie jej nie ma) – 60 zł,
 • podatek od nieruchomości – jego wysokość ustala gmina i jest on płatny raz w roku.

Podatek od sprzedaży nieruchomości mieszkalnych – co powinien wiedzieć inwestor?

Podczas gdy kupujący będzie musiał zapłacić podatek, sprzedający mieszkanie muszą zapłacić podatek od kwoty zysku, jaki osiągnęli z nieruchomości. Wysokość podatku od mieszkania wynosi 19% od zysków.

Najprościej mówiąc, podatek od mieszkania obliczany jest na podstawie różnicy pomiędzy kosztem lub ceną zakupu a jego ceną sprzedaży. Podatek ten może być rozliczony do końca kwietnia roku następującego po roku zakupu. Do tego czasu każda osoba zaangażowana w sprzedaż mieszkania musi złożyć w urzędzie skarbowym. Ta deklaracja podatkowa zawiera informacje na temat rzeczywistego

Właściciel domu może nie musieć płacić podatku tylko w trzech sytuacjach:

 • jeśli sprzedał nieruchomość po 5 latach od jej nabycia,
 • jeśli sprzedał mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia, ale uzyskane z transakcji środki przeznaczył w ciągu kolejnych 2 lat na cele mieszkaniowe, czyli np. zakup lub budowę kolejnej nieruchomości (w tym przypadku trzeba jedynie złożyć deklarację PIT-39),
 • jeśli w wyniku transakcji osiągnął nie dochód, lecz stratę (czyli sprzedał mieszkanie po cenie niższej niż za którą je kupił).

Podatek od nieruchomości – ile wynosi, ile kosztuje i czy można go uniknąć? – KREDYT123.PL


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *