Proponowali pożyczki pod zastaw nieruchomości, aby je przejąć. Teraz zajmie się nimi sąd.

Oszuści ze sprawy SKOK Wołomin odpowiedzą przed sądem – KREDYT123.PL

W roli oskarżonych stanie przed sądem dziesięć osób zamieszkujących w województwie Zachodniopomorskim. Działając w charakterze tzw. słupów wyłudzili oni od Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie kredyty na łączną sumę ok. 9,6 mln zł. Informację o tym podała w zeszłym tygodniu Prokuratura Apelacyjna ze Szczecina.

Wszyscy oni to mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Najmłodszy z nich ma 24 a najstarszy 61 lat, działali oni w charakterze popularnych „słupów”. Współpracowali z innymi osobami, które organizowały cały proceder związany z zawieraniem umów kredytowych. Wiadomość o tym podała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Jako osoby oskarżone będą odpowiadać przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Schemat działania oszustów był niezwykle prosty. W pierwszej kolejności następowało zwerbowanie tzw. „słupa”, który w zamian za gratyfikację pieniężną zgadzał się brać udział w całym procederze. Przykładowy „słup” przedstawiał w SKOKu Wołomin podrobione dokumenty, które otrzymał od osób trzecich odnośnie swojego zatrudnia i wysokości uzyskiwanych dochodów, przez co wprowadzał pracowników SKOK Wołomin w błąd. W toku zgromadzonego materiału dowodowego śledczy ustalili, że od miesiąca kwietnia do września 2014 r. w ten sposób zostało zawartych 10 umów kredytowych. Wysokość udzielonej pożyczki w każdym przypadku wynosiła od 980 tys. zł do 990 tys. zł

Osoby oskarżone to przeważnie bezrobotni albo ludzie o stosunkowo niskich dochodach. Jednak w oparciu o fałszywe dokumenty budowali obraz osób dobrze sytuowanych pracujących na kierowniczych stanowiskach i pobierających wysokie wynagrodzenia. Dodatkowo, jako ewentualne zabezpieczenie spłaty zobowiązania przedstawiali dokumenty odnośnie rzekomo posiadanej nieruchomości, której wartość była odpowiednio zawyżona.
Organizatorzy nielegalnego procederu „asystowali” przy odbiorze kwoty pożyczki a same „słupy” za swoją pomoc otrzymywały kwotę pieniędzy od 1,5 tys. do nawet 40 tys. zł.pozyczki_spolecznosciowe

Wszystkie osoby oskarżone przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów. Na chwilę obecną na podstawie przepisów kodeksu karnego grozi im kara pozbawienia wolności od jednego roku do dziesięciu lat.
W ocenie prokuratury sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone jest, że oskarżeni otrzymają kolejne zarzuty. Chodzi przede wszystkim o osoby, które za zadanie miały werbować „słupy” i przygotowywać fałszywe dokumenty.

Prokuratura apelacyjna w Szczecinie prowadzi równoległe działania do śledztwa Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. W Gorzowie prokurator skupił się na organizatorach nielegalnego procederu w SKOK Wołomin. Według ustaleń prokuratury, przestępcy w przeciągu kilku lat wyłudzili ze SKOK Wołomin pożyczki na łączną sumę prawie 790 mln zł.

 

Masz Problemy z długami? sprawdź –> Oddłużanie

Oszuści ze sprawy SKOK Wołomin odpowiedzą przed sądem – KREDYT123.PL


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *