Jak zareagować i co zrobić gdy ktoś zapożyczył się na moje dane osobowe? – KREDYT123.PL

Jak zareagować i co zrobić gdy ktoś zapożyczył się na moje dane osobowe? – KREDYT123.PL

W czasach, gdy uzyskanie pożyczki staje się coraz łatwiejsze i wymaga mniej formalności, wiele osób martwi się, że ktoś może wziąć pożyczkę na ich dane uwierzytelniające. Czy jest prawdopodobne, że zostaną one wyłudzone, aby uzyskać więcej pieniędzy? Okazuje się, że będą wysyłać takie maile za oszustwa. Warto spróbować zabezpieczyć się przed takimi mailowymi oszustwami, bo to właśnie jest prawdopodobne.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli przydarzyła Ci się nieprzyjemna sytuacja związana z wyłudzeniem kredytu, istnieją kroki, które możesz podjąć i rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc się chronić.

Gdzie mogę się dowiedzieć, czy ktoś nie próbował wziąć kredytu na moje dane osobowe?

Czy obawiasz się, że mogło dojść do oszustwa i ktoś mógł próbować Cię oszukać/wyłudzić pieniądze? Jeśli tak, to jak sprawdziłeś czy tak było? Jeśli myślisz, że informacje mogły zostać skradzione, to nie czuj się winny, tylko sprawdź czy te informacje, które otrzymałeś były prawdziwe pod względem merytorycznym lub finansowym?

Jednym z najwygodniejszych i najprostszych sposobów na przechowywanie dokumentów online jest skorzystanie z usługi zamrażania dokumentów. Usługa ta może być wykonana online i można utworzyć indywidualne konto i potwierdzić swoją tożsamość z firmą.

Dzięki subskrypcji MyCreditScore Plus poprzez Credit Report Plus, możesz uzyskać dostęp do specjalnych alertów. Mogą one uchronić Cię przed oszustwem i zabezpieczyć Twoją zdolność kredytową.

Jak sprawdzić, ile masz aktywnych pożyczek, a przy niewielkiej pomocy pożyczkodawców, którzy udzielali pożyczek nielegalnie, możesz się dowiedzieć. Może się zdarzyć, że nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie przeprowadzki, otrzymujesz powiadomienia od pożyczkodawców, informujące o tym, że Twoja historia kredytowa nie jest zbyt dobra.

Jeśli coś lub ktoś wzbudza Twoje obawy i lęki, koniecznie zareaguj. Najlepiej też, abyś zastrzegł swoje dane w BIK. Być może zadajesz sobie pytanie, gdzie jeszcze mogę sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie odpowiedzialność?

W przypadku kradzieży tożsamości Bik (jako część wspólnego rynku Unii Europejskiej) może okazać się niewystarczający. Dlatego należy sięgnąć po system Bezpieczny (PESEL) stosowany przez większość firm pożyczkowych.

Dzięki tej usłudze będziesz mógł zarejestrować swój numer PESEL bez ponoszenia żadnych kosztów. Inne produkty, które pozwolą Ci sprawdzić numer skradzionej karty kredytowej to Fair Play i PESEL Protect.

Jak zareagować i co zrobić gdy ktoś zapożyczył się na moje dane osobowe?Oszustwo kredytowe – jak je wykryć?

Nie ma żadnych wymówek, aby nie chronić swoich dokumentów osobistych w banku, ale bezpieczeństwo tych dokumentów powinno być główną troską. Przede wszystkim należy chronić dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy.

W większości przypadków dowód pożyczki nie wystarczy, abyś był całkowicie bezpieczny; nie powinieneś od razu zakładać, że skradziony dokument oznacza łatwą drogę do popełnienia oszustwa. Powinieneś przedstawić dowód dodatkowych rodzajów weryfikacji, np. przelewu weryfikacyjnego.

Pamiętaj, że jeśli utracony dowód osobisty jest związany z Twoim nazwiskiem – na przykład, jeśli Twój paszport jest jedynym dowodem osobistym, który posiadasz i go utraciłeś – może on być cenny. Zwróć również uwagę na informacje zawarte w umowach kredytowych i porozumieniach, aby sprawdzić, czy ktoś inny jest w ich posiadaniu.

Zastawianie dokumentów, numerów telefonów, haseł i innych informacji jest ryzykowne i niepotrzebne; w szczególności nie jest rozsądne podawanie tych informacji osobom, które Cię nie znają. W sieci rośnie też trend phisherów, których celem są konta bankowe.

Wyłudzanie kredytów online jest niebezpieczne, ponieważ jesteśmy tak przyzwyczajeni do bycia online i nie zachowujemy ostrożności. Unikaj otwierania e-maili nieznanego pochodzenia o nieznanej tematyce i nie podawaj nieznajomym swoich haseł i loginów.

Oszustwa phishingowe często prowadzą do tego, że dana osoba otrzymuje skradzioną tożsamość, karty kredytowe, karty debetowe, a nawet całe konto bankowe. Konsekwencje oszustwa phishingowego mogą być odczuwalne przez lata, dlatego też należy bezwzględnie korzystać z oprogramowania antywirusowego. Muszę się jeszcze wiele nauczyć. Przykro mi, że nie mogę

Jak mogę zapobiec zaciągnięciu przez kogoś kredytu na mnie?

W przypadku, gdy kredyt został zaciągnięty na Twoje dane, nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy żadnymi formalnościami. Wystarczy, że złożysz nakaz zapłaty lub blokadę, a bank wkrótce przestanie spłacać Twoje długi.

Banki zazwyczaj późno dowiadują się o zaległościach w spłacie kredytu i dlatego zazwyczaj wysyłają zawiadomienie, że wkrótce trzeba będzie zapłacić. Następnie pożyczka jest przekazywana do firmy windykacyjnej. W większości przypadków nie jest to tak naprawdę Twoja wina. W pierwszej sekundzie, ludzie często czują się zaniepokojeni i myślą, że to pomyłka, ale nie powinniśmy ignorować listów z przypomnieniami od firmy windykacyjnej.

Możesz udowodnić, że nie brałeś kredytu bankowego, chroniąc swoje dane tak szybko, jak to możliwe. Uniemożliwi to firmom pożyczkowym dostęp do Twoich danych osobowych. Złóż skargę karną na policji, ale skorzystaj z pomocy prawnika, jeśli zdecydujesz się przejść przez proces prawny.

To jest rozwiązanie, ale jeśli jesteś niewinny, to zajmie miesiące, aby wydostać się z bankructwa. Będziesz musiał zapłacić za więcej prawników, aby pomóc i złożyć odwołanie, co wymaga więcej pieniędzy. Oryginał: 18-latek

Możesz użyć tej obrony, aby spowolnić lub nawet zatrzymać rozprawę administracyjną. Da Ci to więcej czasu na zebranie dowodów i znalezienie dodatkowych świadków.

Zdobądź właściwy dowód osobisty i PESEL.

Osoba fizyczna nie zawsze jest w stanie wygrać sprawę zadłużenia osobistego, a po spłacie cudzego długu, trzeba zmierzyć się z problemem konieczności spłaty długu innej osoby. Jest to bardzo niekorzystne, ponieważ osobie fizycznej bardzo trudno jest wziąć kredyt na cudzy dowód osobisty.

Kiedy ubiegasz się o pożyczkę u zewnętrznego pożyczkodawcy, musisz udowodnić swoją tożsamość i dowód tożsamości przy braniu pożyczki. Musi to być dodatek do dokumentacji potrzebnej do uzyskania pożyczki.

Weryfikacja pożyczki może czasem spowodować, że ktoś zaciągnie pożyczkę na Twoje dane, jednak jest to z reguły pożyczka mniejsza i rzadziej oferowana.

Jak zareagować i co zrobić gdy ktoś zapożyczył się na moje dane osobowe? – KREDYT123.PL


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *