Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?

Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy? – KREDYT123.PL

Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?

Ubezpieczenie od utraty pracy to idealne rozwiązanie dla osób posiadających kredyt hipoteczny, który stanowi znaczną część comiesięcznego zobowiązania. Zatem na czym polega ubezpieczenie kredytu od utraty pracy i kto jeszcze mógłby skorzystać na takiej formie zabezpieczenia?

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest ubezpieczenie kredytu od utraty pracy?

o wniosku, że to nic innego jak polisa, która jest oferowana przez firmy ubezpieczeniowe bądź banki, skierowana do jednostek, które posiadają zobowiązania w postaci kredytu.

W praktyce co oznacza ubezpieczenie kredytu od utraty pracy? Jest to pewna forma zabezpieczenia, która gwarantuję podmiotowi płynność w spłacie zadłużenia wobec banku. Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy chroni kredytobiorcę, gdy zagraża mu utrata źródła dochodu oraz płynności finansowej z powodu straty pracy.

Ubezpieczenie od utraty pracy powoduje, że gdy nie posiadamy odpowiednich środków finansowych, to ubezpieczyciel spłaca za nas raty kredytu. Ilość spłaconych przez niego rat zależy od zapisów określonych w umowie. Dlatego ubezpieczenie na wypadek utraty pracy stanowi bardzo atrakcyjną formę zabezpieczenia i klienci chętnie po nią sięgają.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy

W praktyce ubezpieczenie od utraty pracy najczęściej jest połączone z kredytem hipotecznym. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy przyjmuje formę dobrowolną. Jednak banki mogą proponować to ubezpieczenie w ramach większego pakietu ubezpieczeniowego, który jest częścią kredytu konsolidacyjnego, hipotecznego, czy jako produkt o charakterze samodzielnym, wszystko zależy od ich oferty.

Jeśli zdecydowaliśmy się na kredyt hipoteczny, ubezpieczenie od utraty pracy może okazać się najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie zbudowaliśmy sobie tzw. poduszki finansowej, która mogłaby stanowić nasze rezerwy finansowe w przypadku utraty źródła dochodu.

Jak działa ubezpieczenie kredytu od utraty pracy?

Przyglądając się mechanizmowi, jak działa ubezpieczenie kredytu od utraty pracy warto mieć na uwadze, że w zależności od bankowych przepisów, mogą z niego skorzystać osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Analizując na czym polega ubezpieczenie kredytu od utraty pracy jest to zabezpieczenie na wypadek straty zatrudnienia.

Podpisując umowę należy zwrócić uwagę na zapisy, gdyż ochrona ubezpieczenia, może obowiązywać czasowo. Większość czytających zastanawia się co daje ubezpieczenie od utraty pracy? Takie ubezpieczenie polega na tym, że po 30 dniach od dnia, w którym zostaliśmy zwolnieni z pracy, ubezpieczyciel rozpocznie spłacanie rat, związanych z naszym zobowiązaniem kredytowym, do czasu podjęcia przez nas nowej pracy.

Warto pamiętać, że w większości przypadków nie otrzymamy wypłaty ubezpieczenia, gdy sami, dobrowolnie zrezygnujemy z pracy. Dlatego rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, nie pozwala nam ubiegać się o wypłatę świadczenia z tytułu ubezpieczenia od utraty pracy. Opisywanego świadczenia również nie otrzyma kredytobiorca, który prowadząc działalność gospodarczą, zamknie firmę, co przyczyni się do utraty jego dochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy?

To ile kosztuje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy jest uwarunkowane ofertą banku, których warunki najczęściej są bardzo zróżnicowane. Jednak w przypadku kredytów gotówkowych bądź ratalnych ubezpieczenie na wypadek utraty dochodów może być bardzo kosztowne.

Ochrona ubezpieczeniowa spłaty kredytu może sięgać 4-5% wartości całego kredytu w skali roku. Osoby, które zastanawiają się ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy muszą się liczyć, że zabezpieczenie ryzyka utraty dochodów jest wycenione na 1-1,5% całego kredytu w skali roku, a nawet 3,25% tej kwoty za okres obejmujący 4 lata.

Przy tego typu zabezpieczeniu warto pamiętać, że instytucje bankowe chętnie pomniejszają marże dla swoich klientów i obniżają wartość prowizji za przyznanie kredytu hipotecznego, co jest dodatkowym uproszczeniem.

Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?Wypłata świadczenia z tytułu utraty pracy

Jeśli ubezpieczony spełni wszystkie warunki zawarte w umowie ubezpieczenia od utraty pracy to właśnie ubezpieczyciel przejmie obowiązek spłaty jego kredytowych zobowiązań. W zależności od umowy jest to na ogół okres 12 miesięcy. Natomiast, jeśli kredytobiorca nie znajdzie w tym czasie pracy, będzie musiał rozpocząć samodzielną spłatę.

Dodatkową przeszkodą może być wysokość naszej raty kredytowej. Jeśli jest zbyt wysoka, opiewa np. na kwotę 8000 złotych, to polisa może być zbyt niska, aby w całości pokryć ratę naszego zobowiązania. Nie jest to jednak regułą. Bywa też odwrotna sytuacja, gdzie polisa została tak skonstruowana, że będzie możliwe nie tylko opłacenie raty kredytu, ale także pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem danej nieruchomości.

Ważną kwestią przy ubezpieczeniu od utraty pracy jest jego karencja. W zależności od zapisów w umowie oznacza to, że polisa zacznie obowiązywać dopiero od pewnego czasu po jej zawarciu. Z reguły ten okres wynosi od 60 do 90 dni. Jeśli z kredytobiorcą zostanie rozwiązany stosunek pracy przed upływem karencji, nie otrzyma on pomocy w formie spłaty rat kredytu.

Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy? – KREDYT123.PL


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *